Filmy i seriale o wyścigach samochodowych

0
859

Nie ma nic lepszego niż dobre kino w jesienne wieczory. Kiedy pogoda nie zachęca do wychodzenia i coraz więcej czasu spędzamy w domu, warto nadrobić filmowe lub serialowe zaległości. Poniżej przedstawimy kilka najlepszych naszym zdaniem pozycji o wyścigach samochodowych. Mamy nadzieję, że poniższe zestawienie ułatwi Wam wybór, co warto zobaczyć. Do każdego wymienionego filmu dodajemy krótką recenzję, aby nakreślić, o czym on opowiada. Sport i kultura, wymienione pozycje udowadniają, że to doskonały duet. 

Formuła 1. Jazda o życie

Serial “Formuła 1. Jazda o życie” to nowa produkcja Netflixa. Według Mateusza Święcickiego, dziennikarza Eleven Sports, serial ten jest doskonały dla tych, którzy są laikami w temacie najbardziej popularnych wyścigów świata. Zgadzamy się z nim, jest to bardzo dobra propozycja dla wszystkich, którzy są zainteresowani tematem wyścigów. Serial kręcony był podczas sezonu wyścigowego, zawiera więc nagrania z wyścigów, rozmowy między członkami drużyn, wywiady z zawodowymi kierowcami. Każdy odcinek serialu opowiada nam inne historie kierowców, teamów czy szefów zespołów. Dzięki temu widz zagląda w kulisy Formuły 1. Warto zaznaczyć, że serial nie jest relacją z minionego sezonu. Pokazane są w nim ludzkie historie, przeżycia. 

Wyścig

Film “Wyścig” wyreżyserowany przez Rona Howarda opowiada o kulisach rywalizacji dwóch legendarnych zawodnikach Formuły 1 –  Nikiego Laudy i Jamesa Hunta. Kierowcy rywalizowali ze sobą o tytuł mistrzowski w 1976 roku. Film opowiada historię F1 z lat siedemdziesiątych, kiedy to wszystkie ekipy skupione były na zwiększeniu osiągów bolidów. Na wyróżnienie zasługuje niesamowita ścieżka dźwiękowa, którą skomponował niepowtarzalny Hans Zimmer. Film “Wyścig” zadowoli nie tylko kibiców Formuły 1, ale także osoby, które nie są zainteresowane motoryzacją i nie znają się na tym sporcie. 

Le Mans ’66

Film “Le Mans ’66” przedstawia wydarzenia z lat sześćdziesiątych, kiedy to Henry Ford rzucił wyzwanie ekipie Ferrari. Ford chciał pokonać odnoszący sukcesy zespół Ferrari w trakcie 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Były kierowca wyścigowy i projektant Carroll Shelby rzuca się w wir pracy, by zwyciężyć z Ferrari. Trzeba jednak nadmienić, że Ferrari wówczas wygrywało co roku, a szanse na przebicie ich dominacji wydawały się być co najmniej niewielkie. Chęć zwycięstwa rodzi model Ford GT40, który ma poprowadzić zawodnik Ken Miles. Konflikt zespołów stanowi podstawę fabularną tego filmowego majstersztyku. 

 

Senna

“Senna” to film z 2010 roku wyreżyserowany przez Asifa Kapadii. Mówi się o nim, że jest to najlepszy dokument dla osób, których interesuje motoryzacja. Mimo że film zmontowany jest z archiwalnych nagrań, które miały miejsce w rzeczywistości, to czasem można mieć wrażenie, że jest to po prostu świetne kino fabularne. W filmie “Senna” poznajemy historię brazyliskiej legelndy Formuł 1 – Ayrtonie Senna, który przez wielu uznawany jest za najlepszego kierowcę wszech czasów. Widzimy uparte dążenie do perfekcji kierowcy i spełnianie marzeń prawdziwego pasjonata. “Senna” przedstawia tragiczne wydarzenia z roku 1994, kiedy na torze Imola podczas 7. okrążenia na wyjściu z zakrętu Tamburello, Williams Ayrtona Senny wypadł z drogi z prędkością 310 km/h. Film zdobył nagrodę BAFTA za najlepszy dokument.  

Filmy i seriale o motoryzacji – podsumowanie 

Lista filmów, którą Wam przedstawiliśmy, nie jest zamknięta i skończona. Coraz częściej temat wyścigów i Formuły 1 jest poruszany przez filmowców. Widzowie uwielbiają emocje towarzyszące wyścigom. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowości o takiej tematyce.