Niebezpieczeństwo w rajdach F1

0
990

W wyścigach F1 występują nieodłączne niebezpieczeństwa, które pogarsza sam sport. Oczywiste jest, że przekroczenie prędkości powyżej 100 km / h jest niebezpieczne, ale konstrukcja samochodu i oczekiwania bogatych właścicieli zespołów mogą być równie niebezpieczne. Bycie ostrożnym kierowcą w wyścigach F1 nie jest tak ważne, jak bycie zwycięskim kierowcą. Ponieważ bezpieczeństwo nie zawsze jest najważniejsze, zagrożenia w wyścigach F1 można zignorować. Dlatego FIA, oficjalna organizacja bezpieczeństwa wyścigów Formuły 1, narzuciła wiele obowiązujących przepisów bezpieczeństwa.

Odkąd sport Formuły 1 rozpoczął się w latach 50. XX wieku, niebezpieczeństwa były obecne w każdej części wyścigów F1. Główną różnicą między wyścigami F1 i innymi zawodami są tory. Większość innych utworów to proste owalne konstrukcje, które umożliwiają stopniowe skręcanie. Niebezpieczną częścią wyścigów F1 są ostre skręty w lewo i prawo, które muszą wykonać kierowcy. Ponadto, nawet te tory są w obiegu zamkniętym, jeśli kierowca nie ćwiczy wystarczająco, różnice w nowym torze mogą oznaczać katastrofę.

Wprowadzono wiele środków, aby zrównoważyć niebezpieczeństwa podczas wyścigów F1. Wcześniejszym dodanym środkiem było dodanie kasku dla kierowców. W latach 70. i 80. XX wieku zaczęto opracowywać kaski wyścigowe dla kierowców. To akcesorium jest konieczne, biorąc pod uwagę brak ochrony otwartego kokpitu. Innym pomocnym wynalazkiem dotyczącym bezpieczeństwa były podpory głowy i szyi. System wsparcia głowy i szyi został wprowadzony, aby zapobiec uderzeniu kręgosłupa, który jest jednym z najczęstszych urazów podczas wyścigów F1. Kokpit lub monocoque samochodu również został wzmocniony w ostatnich latach, aby wytrzymać poważny wypadek. Komory te są wykonane z mocnego włókna węglowego.

Bardzo realnym zagrożeniem w wyścigach F1 są zagrożenia na torze. Zablokowane samochody, wypadki i śmieci mogą oznaczać katastrofę, jeśli kierowca nie jest świadomy ich istnienia. Podczas wyścigów F1 macha się różnokolorowymi flagami, aby wskazać pewne rzeczy. Machająca żółta flaga wskazuje, że samochód będzie musiał zwolnić. Kierowca nie może też wyprzedzać innego samochodu po zobaczeniu tej flagi. Czerwona flaga oznacza przedwczesny koniec wyścigu, czasowo lub na dobre. Wreszcie machana flaga z czerwonymi i żółtymi paskami może wskazywać śliskie warunki na torze. Istnieje wiele innych kolorowych flag, które kierują i ostrzegają kierowców o niebezpieczeństwach w wyścigach F1.

Samochód bezpieczeństwa został również dodany do sportu wyścigów F1. Ten samochód utrzymuje tempo wyścigu, prowadząc kierowców po torze. Jest to zwykle konieczne, gdy na torze wykryto zagrożenie lub gdy samochód zostanie unieruchomiony.

Ostatnio dokonano wielu postępów technologicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo kierowcom F1. Zagrożenia w wyścigach F1 zawsze będą istnieć i będą się utrzymywać, dlatego przemysł musi reagować na te niebezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w Formule 1 może być łatwe do osiągnięcia; nawet przy zachowaniu ekscytującej prędkości i manewrowania.