Motoryzacyjne premiery

0
373

Odkąd 4000 lat przed naszą erą wynaleziono koło, ludzie przemieszczali się za pomocą wozów kołowych ciągniętych przez zwierzęta. Kolejnym przełomem w komunikacji były pojazdy napędzane parą, które pojawiły się w drugiej połowie XVIII wieku, a sto lat później austriacki mechanik, Siegfried Marcus, stworzył pierwszy pojazd napędzany silnikiem spalinowym. Od tamtej pory minęły dekady, a nowinki motoryzacyjne zaskakują kierowców z miesiąca na miesiąc. W latach 2020-2021 niektóre z nagłaśnianych premier były wielokrotnie przesuwane ze względu na pandemię koronawirusa. Kiedy w końcu odbyły się w sieci, wywołały wiele emocji w świecie kierowców i miłośników motoryzacji. Oto kilka nowinek motoryzacyjnych i zapowiedzi, którymi w tej chwili żyje świat automaniaków.

Samochody elektryczne

Rozwój samochodów elektrycznych nabiera tempa od kilku lat. Tym razem nie jest inaczej. Nagłaśniane nowinki motoryzacyjne w tej kwestii to pełen zakres aut a prąd, które znajdą wszechstronne zainteresowanie. W tym roku do salonów ma w końcu trafić Audi e-tron GT, który porównywany jest do Porsche Taycana. Choć zapowiedzi na chwilę obecną są bardzo enigmatyczne, nieoficjalnie mówi się o tym, że samochód ten będzie w stanie rozwinąć prędkość 100 kilometrów na godzinę w 4 sekundy. O wiele więcej wiadomo dziś o BMW iX3, który był już oficjalnie testowany. Charakteryzuje się napędem o mocy 286 KM, a jego akumulator pozwala na przejechanie 460 kilometrów. Marka poszła za ciosem i przygotowała dla swoich klientów również model BMW i4, którego maksymalna prędkość to aż 200 kilometrów na godzinę, a żeby osiągnąć 100, samochód potrzebuje tylko czterech sekund. Rok 2021 to również czas na premierę pierwszego samochodu elektrycznego hiszpańskiej marki Cupra. Wielką zaletą przestrzennego wnętrz modelu El-born ma być zapewnienie bardzo dobrych osiągów w warunkach miejskich.

Samochody z napędem spalinowym i hybrydowym

Nowinki motoryzacyjne nie odnoszą się tylko do najmodniejszych w ostatnich czasach samochodów elektrycznych, ale również do tradycyjnych samochodów z silnikiem spalinowym lub hybryd. Gwiazdą tego roku jest między innymi BMW M3, czyli ósma już generacja, w której napęd jest automatycznie przenoszony na przednie i tylne koła. Możliwy jest również wybór modelu z napędem na cztery koła. Z kolei Cupra Leon to sportowa wersja Seata Leona, którą można nabyć w wersji e-hybrid oraz na benzynę. Wersje niehybrydowe cechują się mocą 300 i 210 KM i już wkrótce pojawią się w salonach. W świecie samochodów luksusowych i sportowych zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym modelem był Ferrari Roma. Już z zewnętrz widać, że auto to stanowi zgrabne połączenie drapieżności i wielkiej elegancji. Producenci postanowili jednak zadbać o to, aby doskonale nadawało się do codziennego użytkowania. Samochód zapewnia pełen komfort i bardzo atrakcyjne wnętrze, a ponadto doskonałą sterowność i moc silnika. Cena, choć wysoka, zdaje się być adekwatna do proponowanej jakości. Za model należy zapłacić ponad milion złotych. McLaren Artura już teraz nazywa się ultraszybkim arcydziełem. Samochód rozpędza się do stu kilometrów na godzinę w ciągu trzech sekund, a już po pięciu sekundach więcej może jechać z prędkością 200 kilometrów na godzinę. Ta wyjątkowa maszyna z napędem hybrydowym,  w której zrezygnowano z dużej ilości okablowania na rzecz chmury danych. Warto również podkreślić, że McLaren Artura zapewnia mniejsze zużycie paliwa i płynów eksploatacyjnych, a tym samym do środowiska trafia znacznie mniej szkodliwych substancji.